دمپر

دمپر

دمپر، انوع و کاربرد دمپر

دمپر یک دریچه است که انواع مختلفی را به خودش اختصاص می دهد. کلیه آن ها از جنس فلز هستند و با توجه به شرایطی که قرار است از آن ها استفاده شوند می توانیم نوع استیل و یا آلومینیوم و گالوانیزه و سایر فلزات را نیز برای آن در نظر بگیریم. کاربرد دمپرها بسیار زیاد است و نقش های بسیار مهمی را در زمینه تهویه هوا در محیط ایفا خواهند نمود. 

به طور کلی دمپر می تواند مقدار هوای ورودی و خروجی را تنظیم نماید و وظیفه اصلی آن تغییر مسیر باد است. در این محتوا ما می خواهیم به بررسی دمپر و انواع آن بپردازیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

دمپر چیست؟

دمپر هوا یک نوع دریچه است که دارای صفحه ها و بخش های موازی است که به طور کلی می تواند در تنظیم سازی هوا و یا تنظیم انسداد میزان هوایی که از کانال تهویه عبور می کند، عمل کند.

زمینه استفاده برای دمپر هوا جهت قطع و وصل کردن هوای داخل کانال می باشد و در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت انجام کنترل جریان هوا می توانیم از طریق تنظیم دمپر پشت دریچه ای این کار را انجام دهیم.  در بیشتر موارد این کار توسط یک اهرم و یا در برخی دیگر از بخش ها توسط یک پیچ گوشتی قابل انجام خواهد بود.

کاربرد دمپر

باتوجه به جزییاتی که در مورد دمپرها ذکر کردیم فهمیدیم که کلیه آنها وظیفه ای به نام کنترل میزان هوای ورودی و خروجی را باید عهده دار باشند. همچنین در زمینه تغییر مسیر هوا نیز می توانیم از آن ها به خوبی بهره ببریم؛و در ایجاد جریان های سرمایشی و گرمایشی در محیط می توانند به عنوان یک عامل مهم در نظر گرفته شوند.

در صورتی که دمپر مناسب را در بخش ورودی هوا به خوبی نصب کنیم، می توانیم از این طریق میزان فشار هوای ورودی را نیز به طور کامل تنظیم و یا قطع و وصل نماییم. عملکرد دمپر مثل شیر آب است که به همین روش امکان قطع و وصل نیز وجود دارد. برخی از آنها نیز می توانند از آتش سوزی برخی سیستم های گرمایشی به طور کامل جلوگیری کنند و حتی از مسمومیت های گازی می توانند جلوگیری به عمل آورند.

اهمیت انتخاب دمپر بر چه اساسی است؟

 باید در نظر بگیرید که دمپری که قرار است تهیه کنید باید دارای ویژگی های بسیار عالی باشد. در حالت کلی نیز باید بدانید که مثلا محیط هایی که در معرض مواد شیمیایی  هستند نیاز به دمپرهای با کیفیت خواهد داشت. حال با این وجود در برخی شرکت های صنعتی باید از دمپر های بسیار با کیفیت استفاده شود.

 علت این مورد این است که اگر دمپر با کیفیت مورد استفاده قرار نگیرد، این امر می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات تنفسی برای افراد در محیط شود و آتش سوزی و یا حتی انفجار نیز ایجاد کند. در نتیجه باید بدانید که انتخاب درست چه برای یک خانه کوچک و یا برای یک محیط بزرگ مثل کارخانه می تواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. و شما نیز باید به آن توجه داشته باشید چون از نظر سلامتی برای افراد محیط بسیار مهم است. سهل انگاری در این کار می تواند آسیب های بسیار زیادی را از نظر سلامتی به افراد وارد کند. این امر نیز جز مواردی است که در هنگام خرید یک دمپر خوب باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

در عین حال باید در بازار به خوبی تحقیق کنید تا یک دمپر خوب را پیدا کنید. این مورد جز نکات مهم در این خصوص به حساب می آید. حال توجه به این نکته ضروری است اگر از یک دمپر خوب استفاده کنیم، هیچ وقت شاهد ایجاد آتش سوزی نخواهیم بود، پس در هنگام انتخاب دمپر به خوبی دقت لازم را داشته باشید.

دمپرها در کجا استفاده ‌می‌شوند؟

همان طور که تا این قسمت از مقاله ذکر نمودیم فهمیدیم که دمپرها کاربرد های اساسی دارند و در مکان های مختلفی می توانیم از آن ها استفاده کنیم.  در حالت کلی استفاده از دمپرها بیشتر در دستگاه های تهویه هوا و یا هواکش ها و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی خواهد بود. همچنین می توانیم از دمپر ها در بخش ورودی و خروجی هوا نیز استفاده نماییم. در منازل مسکونی و برخی محیطهای صنعتی و محیط هایی که در معرض گازهای سمی هستند نیز می توانیم از دمپر در این بخش ها استفاده نماییم.

نمونه کارهای دمپر

انواع دمپر

دمپر انواع مختلفی دارد که نحوه کار هریک با دیگری متفاوت است. در قسمت پایین شما می توانید توضیحات تکمیلی در مورد هر کدام را جداگانه مشاهده نمایید.

دسته بندی‌های مختلفی برای آنها وجود دارد. به طور کلی، دمپرها ممکن است متحرک یا ثابت باشند و نمونه های متحرک به دو دسته فنری و غیرفنری تقسیم ‌می‌شوند. دسته اول به خاطر وجود فنر قادرند حرکت‌های رفت و برگشتی انجام دهند در حالی که دسته دوم فقط در یک جهت حرکت ‌می‌کنند و حرکت برگشتی ندارند.

از پرکاربردترین و مهم‌ترین انواع دمپرها، ‌می‌توان به دمپر دستی، اتومات، شاطری یا بادی و فایر (یا ضدحریق)  اشاره کرد. دمپرهای دستی را ‌می‌توان به کمک یک دسته باز و بسته کرد؛ در حالی که نمونه های اتوماتیک توسط موتوری که روی آن قرار دارد کنترل ‌می‌شوند.

دمپر دستی تهویه هوا

دمپر دستی تهویه هوا یک وسیله مورد استفاده در سیستم‌های تهویه و تهویه مطبوع است. این دستگاه با استفاده از هوای فشرده، جریان هوا را می‌تواند کنترل کرده و به صورت دقیق هوای دمیده را تنظیم کند. از دمپر دستی تهویه هوا برای تنظیم دما، سرعت و جریان هوا در فضاهای کوچک مانند اتاق‌ها، دستگاه‌های الکترونیکی یا خودروها استفاده می‌شود. با تغییر و تنظیم ورودی و خروجی هوا، این دمپر امکان ایجاد آب و هوای مطلوب و بهینه را فراهم می‌کند.

دمپرهای فایر (ضد حریق)

دمپر ضد حریق در واقع برای کنترل جریان آتش مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا این دمپر را در سیستم های گرمایشی قرار می دهند تا از آتش سوزی به طور کامل جلوگیری کند.

دمپرهای شاطری(بادی)

نوع دیگری از دمپرها به نام دمپر شاطری یا بادی هستند. این نوع دمپر بیشتر در هواکش ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. شیوه کار آن نیز بر مبنای روشن و یا خاموش بودن هوا کش خواهد بود و شما باید آن را در نظر داشته باشید.

بررسی انواع سیستم های دمپر

سیستم های دمپر به صورت دمپرهای تنظیم کننده و میراگر های باز و بسته شدن هستند.  اولین مورد  بیشتر در سیستم های تهویه که به جریان هوای کنترل شده نیاز دارند به کار می رود. این دمپرها نیز دارای یک سیستم باز شو به همراه تیغه های مخالف هستند و می توانیم سطح تیغه های آن را نیز به طور کامل تنظیم کنیم.

مورد دوم نیز برای سیستم هایی به کار می روند که به طور کامل باز و بسته می شوند. این سیستم ها دارای تیغه های موازی هستند که وقتی باز شوند می توانند اجازه ورود جریان هوا به داخل را دهند.

ماکرودمپر و میکرودمپر

ماکرودمپرها نیز بیشتر در شرکت های پتروشیمی و محیط هایی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرند.  در نتیجه میکرودمپرها در منازل مسکونی و یا مکان های کوچکتر قابل استفاده خواهند بود، و توجه به این نکته نیز ضروری است.

دمپر ها نیز بر اساس نوع تیغه و کاربری که دارند به صورت زیر می باشند:

 1. وزنی
 2. ماکرودمپرها
 3. میکرودمپرها
 4. ضد حریق
 5. ضد انفجار
 6. هوا ساز
 7. پروانه ای
 8. دیافراگمی
 9. لوور
 10. دستی
 11. موتور دمپرهای اتوماتیک

دمپر-تهویه-هوا

در هنگام خرید دمپر تهویه هوا چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

 • دمپری که می خواهیم تهیه کنیم باید نیازهای تهویه ای محیط را به طور کامل برطرف سازد.
 • کیفیت ساخت آن از نظر مقاومت باید بسیار عالی به نظر برسد.
 • قابلیت تنظیم آن نیز باید به آسانی انجام شود.
 • میزان صدا و لرزش آن باید بسیار کم باشد تا آرامش محیط را بر هم نزند.
 • قابلیت نصب آن باید به آسانی انجام گیرد و اتصال به سیستم تهویه آن نیز باید به خوبی انجام شود.
 • برند و مشخصات فنی آن را نیز باید در هنگام خرید در نظر بگیریم، این امر می تواند ما را به یک دمپر بسیار با کیفیت برساند.
 • دمپری که قرار است تهیه کنیم باید دارای ضمانت باشد. دریافت خدمات پس از فروش نیز جز نکات بسیار مهمی است که باید در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید.

در بخش‌های قبل با ماهیت و کاربرد دمپر آشنا شدیم و در مورد انواع آن صحبت کردیم. اما ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که انتخاب نمونه مناسب چه ضرورت و اهمیتی دارد؟

ذکر یک مثال

برای درک بهتر، با یک مثال شروع ‌می‌کنیم. فرض کنید دمپر فایر شما درست کار نکند. در این صورت هر لحظه خطر آتش سوزی و حتی مسمومیت با گازهای سمی ‌ناشی از آتش در محیط کار یا منزل شما وجود دارد. درصورتی‌که آنها درست کار نکنند یا دچار کوچک‌ترین مشکلی باشند، هوا به درستی جریان پیدا نمی‌کند و این تبعات بدی خواهد داشت.

شاید فکر کنید انتخاب دمپر هوا مناسب فقط در شرکت‌ها و محیط‌های صنعتی مهم است؛ اما در واقع این طور نیست. شاید احتمال ایجاد حریق و دیگر خطرات این چنینی در محیط‌های صنعتی مثل شرکت‌های پتروشیمی‌ بیشتر از منازل مسکونی باشد؛ اما این به این معنا نیست که در منازل مسکونی خطر مشکلات تنفسی، آتش سوزی یا انفجار وجود ندارد. در نتیجه، انتخاب دمپر مناسب هم در خانه‌ها و هم در محیط‌های صنعتی و اداری از اهمیت بالایی برخوردار است و نمی‌توان در این مورد سهل‌انگاری کرد.

دمپر صنعتی

دمپر کانال صنعتی یکی از انواع دمپرها می باشد که در جهت تهویه هوا مورد...

اسپیلت دمپر و آشنایی با انواع و کاربرد آن

یکی دیگر از ابزارهای انتقال هوا در میان کانال ها، اسپیلت دمپر است. این ابزار...

بالانس دمپر چیست و چه کاربردی دارد؟

دمپرها صفحات فلزی هستند، که با عمل باز و بسته شدن، به تنظیم جریان هوا...

دمپر فایر

دمپر فایر (Fire Damper) یک وسیله مکانیکی است که در سیستم‌های تهویه، تهویه مطبوع و...

دمپر دستی

دمپر دستی تهویه هوا یک ابزار کارآمد است که با استفاده از جریان هوای فشرده،...

دمپر شاطری

دمپر شاطری تهویه، محصولی از سازه صنعت، با هدف بهینه‌سازی جریان هوا و کنترل دما...

قیمت دمپر تهویه هوا به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. اولین مورد اندازه و ظرفیت آن است که به صورت مستقیم می تواند بر روی قیمت آن تاثیر گذار باشد.
 2. کیفیت ساخت و موادی که در دمپر مربوطه استفاده شده نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.
 3. نوع دمپر نیز جز موارد مهم در این زمینه به حساب می آید و بر روی قیمت آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 4. برند و شرکت تولید کننده نیز جز نکات مهم در این زمینه به حساب می آیند. در صورتی که در هنگام خرید به سراغ برندهای معروف بروید، درحقیقت نسبت به سایر برندها قیمت بسیار بالایی  باید پرداخت کنید.
 5. نصب و نگهداری نیز جز مواردی به حساب می آید که بر روی قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. معمولا هزینه نصب و البته مونتاژ نیز ممکن است به عنوان یکی از بخش های مهم در حوزه هزینه های مربوط به دمپر در نظر گرفته شود. این امر نیز جز نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید و توجه به آن نیز خالی از لطف نیست.

بهترین دمپرسازی در کشور

یکی از بهترین کارخانه های دمپرسازی در ایران شرکت سازه صنعت می باشد. که کلیه محصولات خود را با بهترین کیفیت موجود و خدمات پس از فروش به مشتریان عزیز در سراسر کشور عرضه می کند.

به دلیل نوسانات قیمت برای اطلاع از قیمت محصول و ارائه مشاوره از طریق شماره های زیر می توانید با کارخانه سازه صنعت در ارتباط باشید

جمع بندی

در این مقاله ما به بررسی دمپر و انواع آن پرداختیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دادیم. نکته مهم این است که دمپرها در زمینه تنظیم جریان و کنترل هوا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود. حال باید در نظر بگیرید که انواع مختلفی از دمپر وجود دارند که در این مقاله ما آن ها را بررسی نمودیم برهمین اساس و با توجه به جزییات گفته شده می توانیم دمپر با کیفیت را در بازار با بهترین قیمت تهیه کنیم و از بروز بسیاری از حوادث در محیط جلوگیری نماییم.

پرسش و پاسخ متداول

وظیفه اصلی دمپر ها تنظیم میزان هوای سرد یا گرم ورودی و خروجی به همراه تغییر مسیر باد در محیط و کنترل ان است

مجموعه سازه صنعت با تجربه طولانی در زمینه طراحی و ساخت انواع دمپر در مدل های دستی ، فایر و شاطری می تواند به شما خریداران محترم خدمات ارائه دهد .

دمپر هوا، دریچه ای می باشد که درون کانال هوا از صفحه های واحد یا پره های موازی که باعث تنظیم یا انسداد میزان هوایی که از کانال عبور می کند ساخته شده است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *