دمپر خورشیدی یا دریچه خورشیدی

دمپر خورشیدی
دمپرهای خورشیدی که به عنوان دریچه خوشیدی نیز شناخته می شوند، به صورت کاملاً هدفمند در مقابل فن ها قرار می گیرند تا جریان هوا را تنظیم کنند. به طور معمول به شکل دایره ای برای مطابقت با ورودی فن می باشند. به دلیل طراحی پره ای که دارند معمولاً به عنوان دمپرهای خورشیدی شناخته می شوند. دمپرهای خورشیدی با انعطاف پذیری در اندازه، جنس، جریان و فشار به طور سفارشی طراحی می شوند. مقاومت آن ها در برابر جریان هوای قوی زیاد  است، مستحکم هستند و عملکرد کارآمدیی دارند و همین موضوع باعث کارآمد بودن آن ها در صنعت شده است.

اجزاء دمپر خورشیدی

دمپرهای خورشیدی از چند جزء کلیدی تشکیل شده اند:
⦁ پوسته خارجی بادوام با ضخامت 2 میلی متر یا بیشتر بر اساس دبی فن و ضخامت خود پوسته انتخاب می شود.
⦁ پره های متحرک با مهندسی دقیق، که ضخامت آنها مستقیماً با سرعت جریان ورودی فن و ضخامت بدنه ارتباط دارد.
⦁ نگهدارنده مرکزی که یک انتهای تیغه های دمپر را برای عملکرد بهینه در مرکز دایره نگه می دارد.
⦁ بوش ها یا بلبرینگ های با کیفیت بالا که در بدنه و نگهدارنده مرکزی قرار گرفته اند تا چرخش صاف تیغه ها را با حداقل اصطکاک تسهیل کنند.
⦁ بلبرینگ های چشمی دارای پیوندهای ارتباطی برای اطمینان از هماهنگی دقیق بین پره ها و بازوی بسته شدن آنها.
⦁ پایه، برای نصب آسان دسته دمپر برای عملکرد دستی یا برای محرک های الکتریکی/پنوماتیکی برای کنترل خودکار دمپر در کاربردهای مختلف طراحی شده است.

از دریچه های خورشیدی چه استفاده می شود؟

دمپرهای خورشیدی اجزای همه کاره با طیف وسیعی از کاربردها در صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه های هسته ای و سایر صنایع سنگین هستند.
یکی از جنبه های مهم کارکرد فن، کارایی الکتروموتور آن است. برای سیستم‌های الکتریکی ضروری است که هنگام راه‌اندازی موتورهای الکتریکی پرقدرت،
نوسانات جریان را به حداقل برسانند تا از فشار بر سیم‌کشی و تابلوهای برق، به ویژه در تنظیمات صنعتی با چندین دستگاه متصل به مدار به طور همزمان، جلوگیری شود.
کاهش اصطکاک بین موتور الکتریکی و تجهیزات متصل به آن در هنگام راه اندازی می تواند مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. پروانه فن به دلیل وزن و اصطکاک هوا می تواند فشار بیشتری را به موتور الکتریکی وارد کند. با بستن دمپرهای ورودی فن قبل از راه اندازی موتور، می توانیم ورودی هوا را به حداقل برسانیم، اصطکاک را کاهش دهیم و مصرف برق را در هنگام راه اندازی کاهش دهیم.
تعبیه ورودی‌های دمپر باد در ورودی‌های هوای فن، امکان بسته شدن دستی یا خودکار دمپرها را قبل از راه‌اندازی فن فراهم می‌کند و از حداقل اصطکاک بین پره‌ها و هوا در هنگام راه‌اندازی اطمینان حاصل می‌کند. همانطور که فن به سرعت کار خود می رسد، دمپرها را می توان به تدریج باز کرد تا ورودی هوا را تنظیم کند. علاوه بر این، اجزای تغییر فرکانس مانند اینورترها را می توان برای کنترل سرعت فن و کاهش مصرف برق مورد استفاده قرار داد، اگرچه ممکن است هزینه های بالاتری را به همراه داشته باشد، به ویژه برای فن های بزرگ.
دمپرهای خورشیدی با فعال کردن کنترل هوای خروجی از طریق تنظیم هوای ورودی، مزایای بیشتری را ارائه می‌کنند که امکان تنظیم دقیق حجم هوا را پس از فن فراهم می‌کند. این نه تنها عملکرد فن را بهینه می کند، بلکه باعث کاهش جریان الکتریکی موتور و مصرف کلی برق نیز می شود.

ویژگی دمپرهای خورشیدی

⦁ دریچه های خورشیدی از انواع مواد با کیفیت بالا، از جمله ورق فولاد کربن، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم و ورق فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند.
⦁ این دمپرها بدون محدودیت در اندازه، جنس، جریان یا فشار مورد نیاز طراحی شده اند. آنها که برای کاربردهای صنعتی ساخته شده اند، دارای استحکام استثنایی برای مقاومت در برابر جریان های هوای قدرتمند با نرخ جریان و فشار بالا هستند.
⦁ برای اطمینان از حداقل نشتی، در صورت درخواست می توان نوارهای عایق را بین لبه های تیغه ها اضافه کرد.
⦁ آن ها گزینه های کنترل همه کاره را ارائه می دهند که امکان تنظیم دستی یا عملکرد موتوری را فراهم می کند.
⦁ پروفیل تیغه ایرفویل به شکل استراتژیک برای کاهش افت فشار طراحی شده است، در حالی که طراحی شفت گرد مقاومت تیغه را در برابر جریان های شدید هوا افزایش می دهد.
⦁ تیغه ها را می توان طوری پیکربندی کرد که به صورت متقابل یا موازی حرکت کنند و در طراحی انعطاف پذیری ایجاد کنند.
⦁ ما خدمات تست دقیق، از جمله تست های نشتی در اندازه 2000 پاسکال، تحت شرایط فشار کاری ارائه می دهیم. مشتریان گزارش های دقیق آزمایش را برای تضمین کیفیت دریافت می کنند.
⦁ گزینه های تولید سفارشی، شامل نوارهای فلزی آب بندی هوا با طراحی تخصصی برای افزایش کارایی و آب بندی آن ها می شود.
⦁ مکانیسم پیشرفته دمپرها، حرکت صاف و بدون درز راایجاد می کنند.

مزیت استفاده از دریچه خورشیدی

یکی از مزایای کلیدی دمپرهای خورشیدی، توانایی آنها در جلوگیری از آسیب احتمالی و سایش موتور الکتریکی ناشی از جریان هوای خارجی در هنگام بسته شدن دمپرها است. با بستن دمپرهای ورودی، این خطر به حداقل می رسد و طول عمر سیستم فن را تضمین می کند.
یکی دیگر از مزایای مهم دمپرهای فن ورودی، در طراحی پره های آنها قرار دارد. هنگامی که این دمپرها باز می شوند، جهت تیغه جریان هوا را به سمت پروانه فن هدایت می کند و گردابی ایجاد می کند که کارایی جریان هوا و حرکت پروانه را افزایش می دهد.
قرار دادن راهبردی دمپرهای خورشیدی بعد از فن در مسیر خروجی و بستن آنها در هنگام راه اندازی فن، نه تنها مصرف جریان الکتریکی را کاهش می دهد، بلکه باعث افزایش جریان و فشار به موتور الکتریکی می شود.
دمپرهای پست فن معمولاً برای هدایت هوا به مسیرهای مختلف یا جلوگیری از گردش معکوس فن در مناطق خاص مورد استفاده قرار می گیرند. بطور کلی انتخاب تجهیزات بهینه نقش مهمی در افزایش کارایی سیستم دارد.
سازه صنعت ارائه دهنده انواع دمپر و دریچه هوا در کشور
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *