دمپر شاطری

دمپر شاطری

دمپر شاطری که تحت عنوان دمپر بادی نیز شناخته ‌می‌شود؛ یکی از انواع مختلف دمپرهاست که در هواکش‌ها مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد. با توجه به این که به طور معمول در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های منازل مسکونی از هواکش و دمپر شاطری استفاده ‌می‌شود؛ تقریبا همه ما با این نوع دمپر و طرز کار آن آشنا هستیم. در ادامه نگاه دقیق‌تری به نحوه کار آن خواهیم داشت.

طرز کار دمپر شاطری

وظیفه همه انواع دمپرها، کنترل جریان هواست. کاربرد دمپر شاطری هم خارج کردن هوای کهنه از محیط است. این نوع دمپر که در هواکشها مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد، با شروع کار هواکش شروع به کار ‌می‌کند. در این زمان، پره‌های دمپر شاطری از هم باز شده و هوای کهنه موجود در محیط را به خارج ‌می‌فرستند و این‌گونه به تازه شدن هوای محیط کمک ‌می‌کنند.
هنگا‌می‌ که هواکش را خاموش می‌کنیم و فنِ هواکش خاموش ‌می‌شود، پره‌های دمپر شاطری روی هم قرار گرفته و بسته ‌می‌شوند. بسته شدن پره‌های دمپر در این زمان چند مزیت دارد. اول این که از خروج هوای تازه و مطبوع جلوگیری ‌می‌شود و دوم هم آن که از ورود حشرات موذی ممانعت به عمل ‌می‌آید.

جنس دمپر شاطری

برای ساخت دمپرها از مواد اولیه مختلفی مانند گالوانیزه، آلومینیوم و مواد مشابه دیگر استفاده ‌می‌شود. در ساخت دمپر شاطری، بیش از هرچیز از آلومینیوم استفاده ‌می‌شود. این ترجیح به این خاطر است که آلومینیوم وزن نسبتا سبکی دارد و به پره‌های دمپر بادی اجازه ‌می‌دهد که به آسانی و با سرعت حرکت کنند.
در صورتی که در ساخت دمپر بادی از فلزات سنگین استفاده شود؛ پره‌های دمپر قادر به چرخش سریع و آسان نخواهند بود و نه تنها کیفیت از کار دمپر به شدت کاسته ‌می‌شود بلکه اتلاف انرژی هم صورت خواهد گرفت. به همین دلیل باید از فلزات سنگین در این مورد اجتناب شود.

فواید استفاده از دمپر بادی

استفاده از دمپر بادی یا همان شاطری فواید مختلفی دارد. اول این که پره‌های دمپر بدون نیاز به هیچ‌گونه موتور بیرونی و فقط با نیروی فن هواکش به حرکت در می‌آید. مورد بعد این که به سادگی و با استفاده از یک داکت، شما قادر به تنظیم میزان ورود و خروج هوا توسط دمپر شاطری خواهید بود.
بسته شدن پره‌های دمپر بادی پس از خاموش شدن هواکش، در هوای گرم و سرد از ورود هوای بیرون به داخل جلوگیری ‌می‌کند و شما را از شر حشرات موذی مصون خواهد داشت. علاوه بر آن، دمپرهای بادی چون در معرض دید نیستند نیازی به کاور رنگی ندارند و این مورد از هزینه‌های شما خواهد کاست. در مجموع، دمپرهای شاطری قیمت بسیار مناسب و کارایی خیلی بالایی دارند.

جمع بندی

در این مطلب حول محور “دمپر شاطری” صحبت شد. ابتدا به کلیات اشاره شد و سپس نحوه کار آن و جنس آن مورد بررسی قرار گرفت. اشاره کردیم که حتما باید از فلزات سبک در ساخت این نوع دمپر استفاده شود تا پره‌ های دمپر به راحتی قادر به حرکت باشند و از اتلاف انرژی جلوگیری شود. در پایان به فواید مختلف دمپر بادی پرداختیم که به عنوان مثال ‌می‌توان به کارایی بالا، مصونیت از هوای سرد و گرم بیرون و حشرات، قیمت مناسب و… اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *