دریچه خطی

دریچه خطی

دریچه خطی که تحت عنوان دریچه لاینی نیز شناخته می شود؛  بعد از دریچه کولر به عنوان پرفروش ترین و پرکاربردترین انواع دریچه هوا به شمار می رود. دریچه های خطی دارای پره های ثابت هستند که همین ویژگی کمک می کند تا نقش مهمی را در سیستم توزیع هوا به خود اختصاص دهند. آنها ظاهری ساده و زیبا دارند که لطمه ای به زیبایی محیط نخواهد زد. کاربردهای مختلف و متنوع دریچه های هوای خطی باعث شده تا بسیار پر استفاده قلمداد شوند.

دریچه خطی

کاربردهای دریچه خطی

به طور کلی دریچه هوا برای توزیع و جریان یافتن هوا مورد استفاده قرار می گیرند و دریچه خطی نیز در یک نگاه کلی کاربردی مشابه دارد. از دریچه های هوای خطی هم برای سیستم های سرمایشی و هم برای سیستم های گرمایشی استفاده می شود. به علاوه، می توانند هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت هوا مورد استفاده قرار گیرند. دریچه های خطی را می توان در دو صورت بدون دمپر یا با دمپر استفاده کرد. این تنوع بالا باعث شده است تا این نوع دریچه به عنوان معروف ترین نوع دریچه هوا شناخته شوند.

بیشتر بخوانید : دمپر

جنس دریچه هوا خطی

دریچه های خطی از جنس های مختلفی تولید می شوند. به طور معمول، این نوع دریچه های هوا را از پروفیل آلومینیوم تهیه می کنند. اما این تنها گزینه برای تولید دریچه هوا خطی نمی باشد. بر اساس خواست و نیاز مشتری، دریچه خطی می تواند از جنس های مختلفی از قبیل استیل، ورق آلومینیوم، گالوانیزه و دیگر موارد مشابه تولید شود. البته در بعضی موارد می توان این نوع دریچه ها را از جنس پلاستیک نیز تولید کرد که برای محیط های مرطوب و شرجی مورد استفاده قرار می گیرد.

دریچه خطی آلومینیومی

موارد استفاده دریچه خطی

اشاره کردیم که موارد استفاده دریچه خطی بسیار زیاد است. از آنها می توان هم در محیط های اداری هم در محیط های مسکونی و هم در فضاهای لوکسی مانند مراکز خرید و رستوران های لاکچری استفاده کرد. آنها می توانند هم در سقف و هم در صورت لزوم در داخل تایل سقف کاذب نصب شوند. هنگام نصب دریچه های هوای خطی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که حداکثر ارتفاع هوادهی آنها پنج متر می باشد.

فواید و قیمت

دریچه خطی هوا فواید بسیاری دارد. به عنوان مثال، این نوع دریچه می تواند افت فشار متوسط ایجاد کند. از آنها هم در مسیر دمش و هم در مسیر مکش هوا مورد استفاده قرار می گیرد و برای توزیع هوا در سیستم های هواساز مناسب است. توزیع هوا به صورت لایه از سمت سقف و به انواع حالت های یک طرفه، دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه را انجام می دهد.

دریچه های خطی قابلیت نصب انواع دمپر پشت دریچه ای را دارد که می تواند کیفیت کاربرد آنها را افزایش دهد. با توجه به این که غالبا از آلومینیوم ساخته می شود، عمر مفید بالایی هم دارد. قیمت دریچه خطی بسیار مناسب بوده و در برابر کاربرد بالایی که دارند بسیار مقرون به صرفه می باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *