کلاهک دودکش

کلاهک دودکش

کلاهک دودکش چیست؟

کلاهک دودکش، بخشی از دودکش ساختمان است که می تواند به عملکرد هر چه بهتر دودکش کمک کند. بدون وجود کلاهک ممکن است لوله های دودکش تحت تاثیر نفوذ باد و باران قرار بگیرند و دچار فرسایش و آسیب های کوچک و بزرگ شوند. که به نوعی ضرر اقتصادی برای شما عزیزان تلقی می شود. این بخش، نقش مهمی در خروج آلودگی ها و دوده ها در ساختمان دارد. جنس کلاهک ها اغلب از مس یا فولاد است و براساس نیاز هر ساختمان، در انواع مختلفی تولید می شود. عدم حضور کلاهک به عنوان یک پوشش استاندارد ممکن است، ورود آلاینده ها به ساختمان را آسان کند و یا آلودگی های محیط به راحتی نتوانند از ساختمان خارج شوند. توجه کنید تا در زمان خرید کلاهک دودکش، استانداردهای یک کلاهک را دارا باشد تا بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد. در یک نگاه کلی می‌توان کلاهک دودکش را به منزله پوشش و محافظی استاندارد در محل خروج دود از دودکش به شمار آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف با ما تا انتهای این متن همراه باشید.

انواع کلاهک دودکش براساس ظاهر

کلاهک های دودکش براساس ظاهر به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. هر یک از آن ها دارای شکل و ظاهر متفاوتی هستند که می تواند در کاربردشان نیز تغییر ایجاد کند؛

 • کلاهک گردان
 • کلاهک چینی
 • کلاهک آلمانی
 • کلاهک پره ای
 • کلاهم ژاپنی یا کلبه ای
 • کلاهک به شکل T
 • کلاهک به شکل H
 • کلاهک زانویی با زاویه بسته
 • کلاهک پوشش نیم گرد

  کلاهک-دودکش-پشت-بام کلاهک دودکش  از نظر شکل به دو دسته  اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از کلاهک گرد و  چهارگوش. کلاهک های دودکش گرد در مقایسه با کلاهک های  چهارگوش قدیمی تر بوده و  در حال حاضر نیز بسیار پر استفاده تر می باشند. کلاه های چهارگوش که سطح مقطعی به شکل مربع دارند معمولا برای موتورخانه ها، شومینه ها یا بخاری های گازی مورد استفاده قرار می گیرند.

کلاهک آلمانی

کلاهک های آلمانی از کلاهک های صنعتی می باشند و بیشتر هدف آن ها، خروج کامل تمامی گرد و غبار در محیط است. آن ها همچنین به هیچ آلاینده ای اجازه ورود نمی دهند. بهداشت هدف اصلی کلاهک های آلمانی است. از این کلاهک ها به عنوان مثال در کارخانه های تولید مواد غذایی مانند آرد گندم استفاده می شود. به علاوه کلاهک آلمانی مانع از ورود آب و رطوبت نیز خواهد شد. از کلاهک های آلمانی هم در سظوح شیب دار و هم سطح صاف می توان استفاده کرد. جنس آن ها از فلز گالوانیزه است و در ساخت آن محدودیت ابعادی وجود ندارد. می توانید کلاهک های آلمانی را در قطر و ارتفاع دلخواه سفارش دهید.

کلاهک دودکش طرح چینی

کلاهک های چینی نیز دارای دو مدل گرد و چهار گوش هستند. در مدل گرد آن ها، پایه و تاج کلاهک به شکل دایره و گرد هستند و اغلب دارای جنسی از ورقه های استیل، روغنی یا گالوانیزه می باشند. این نوع کلاهک ها می توانند با هر ارتفاع و قطری بنا به خواست و نیاز مشتری تولید شوند. ضخامت ورق مورد استفاده برای ساخت آن نیز قابل تغییر می باشد. سر این کلاهک ها شبیه به کلاه های چینی می باشد و برای همین است که به آن کلاهک دودکش چینی می گویند. این کلاهک ها برای خروج آلاینده های اسیدی بکار می روند و می توانند مقاومت زیادی از خود نشان بدهند. مدل بعدی کلاهک چینی، مدل چهار گوش آن ها می باشد. مدل چهار گوش مانند سایر مدل های چهار گوش است و با نام کلاهک های ژاپنی یا کلاهک های کلبه ای نیز شناخته می شوند. ظاهر کلاهک های ژاپنی نسبت به کلاهک های دیگر بهتر است و در بیشتر موارد از آن ها استفاده می شود. کلاهک-دودکش-چینی-بام-با-شیروانی-تک-جهت

کلاهک طرح اچ H

کلاهک دودکش طرح اچ که شکل ظاهری آن ها مشابه حرف H  انگلیسی می باشد. این مدل کلاهک ها  خود به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول کلاهک های طرح اچ گرد و دسته دوم  طرح اچ چهار گوش. کلاهک های طرح اچ گرد را قدیمی‌ترین و اولین نوع کلاهک دود کش میدانند. تمام مقاطع این نوع از کلاهک های دودکش به شکل دایره ای می باشد. همه اجزای این کلاهک دودکش باید سطح مقطعی برابر با دیگر بخش های سیستم دودکش داشته باشند چرا که در صورتی که این کلاهک کوچک تر یا بزرگ تر انتخاب شود قادر به درست انجام دادن کار خود نخواهد بود. در واقع کلاهک دودکش طرح اچ چهارگوش دارای سطح مقطعی به شکل مربع می باشد. انتخاب دقیق ابعاد این نوع کلاهک نیز در کیفیت جریان مکش دود و آلاینده ها حائز اهمیت می باشد. هر چه ابعاد این کلاهک بزرگ تر باشد؛ ضخامت ورق آهنی لازم برای ساخت آن نیز باید به همان نسبت بیشتر باشد. در صورتی که برای ساخت آن از ورق ضخیم استفاده شود؛ حتما باید به لوله های دودکش جوش بخورد. در غیر این صورت می توان بدون جوش دادن نیز آن را نصب نمود.

کلاهک دودکش پره ای

کلاهک های پره ای دسته ای از کلاهک ها می باشد که بیشتر برای موتورخانه ها، شومینه، بخاری، آبگرمکن و موارد اینچنینی استفاده می شود.  دارای دو مدل است؛

 • کلاهک پره ای چهار گوش

نوع چهار گوش شکل و ظاهری خاص دارند و این شکل خاص سبب می شود تا خروج آلاینده ها از دودکش راحتتر صورت بگیرد. پره های Z مانند بطور موازی در کنار هم تعبیه شده اند و کلاهک پره ای چهار گوش را تشکیل داده اند. ساختار کلی آن ها دارای چهار پره است اما می توانید در زمان سفارش، بخواهید تا تعداد بیشتری پره در آن قرار دهد. آن ها به باد و باران و گرد و غبار اجازه ورود نمی دهند. کلاهک های پره ای چهار گوش را در ارتفاع 30 سانتی متری نصب می کنند که بهترین حالت ممکن برای آن ها می باشد.

 • کلاهک پره ای گرد

نوع  ساختاری بسیار زیبا دارد و بسیاری از ساختمان ها از آن استفاده می کنند. محل قرار گیری آن ها در پشت بام خانه ها است و دارای یک استوانه نسبتاً بلند و تاجی به شکل دایره است. داخل تاج این کلاهک پره های Z مانند بطور دایره وار نصب شده اند و به گرد و غبار و باران اجازه ورود نمی دهند. در ساختار این دودکش ها نمی توان تغییرات ایجاد کرد  و آن ها بطور استاندارد دارای اندازه پایه و تعداد پره ثابت هستند. این ابعاد استاندارد، عملکرد صحیح دودکش را به همراه خواهد داشت. سازنده برای بالا بردن استقامت کلاهک پره ای گرد، تمامی اتصالات را جوش می دهد تا هیچگونه درزی وجود نداشته باشد. [/col] [/row]

نمونه کارهای کلاهک دودکش

بهترین مدل های تولید کلاهک لوله بخاری

در زمان های قدیم تعداد مدل های کلاهک های دودکش خیلی محدود بود؛ اما امروزه کلاهک ها در انواع مدل‌های متنوع و مختلفی تولید می شوند که هر یک از این مدل ها کاربرد ها و ویژگی های خاص خود را دارد. هر یک از این مدل ها تعدادی زیر مجموعه نیز دارد که در خصوصیات جزئی تر با هم تفاوت دارند.در این بخش قصد داریم تا انواع مدل های مختلف کلاهک های دور را به شما معرفی نماییم. معروف ترین و پر استفاده ترین مدل های کلاهک دود کش را می توان در سه دسته جای داد که عبارتند از:  کلاهک دودکش طرح اچ، پره ای و  طرح چینی. در ادامه نگاهی کوتاه به هر یک از این سه مدل خواهیم داشت.

کاربرد کلاهک دودکش

به این نکته اشاره کردیم که کلا هک دودکش نوعی پوشش محسوب می شود که روی لوله دودکش ها را می پوشاند. کاربرد اصلی کلاهک دودکش این است که از ورود عوامل خارجی مانند باد و باران، گرد و خاک و دیگر موارد جلوگیری نموده و به این صورت از فرسایش، خوردگی و اکسایش لوله های دودکش جلوگیری نمایند. کلاهک ها با جلوگیری از  آسیب دید لوله‌های دودکش به افزایش عمر مفید آنها کمک می کنند. در نتیجه می توان اینطور گفت که وجود کلاهک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. چرا که شما را از پرداخت هزینه‌های گزاف برای تعویض و یا حتی تعمیر لوله های دودکش راحت می کند.

اهمیت کلاهک دودکش

وجود کلاهک دودکش برای حفظ ایمنی ساختمان ها اعم از تجاری و مسکونی مهم و ضروری می باشد. بدون وجود کلاهک ، کار سیستم دودکش ممکن است با مشکل مواجه شود. در این صورت دودی که توسط دستگاه های گازسوز  تولید می شود؛ به درستی از ساختمان خارج نشده و ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا خستگی شود. علاوه بر آن، امکان مشکلاتی مانند آتش سوزی نیز وجود دارد. کلاهک دودکش در واقع همان محافظی است که از ساختمان و ساکنان آن در برابر چنین آسیب‌هایی محافظت کرده و از لوله های دودکش نیز در برابر تخریب و دیگر مشکلات این چنینی محافظت می نماید. وجود کلاهک تضمین می کند که فرآیند خروج دود از ساختمان به نحو احسنت انجام شود و سیستم دودکش کار خود را به بهترین نحو انجام دهد. کلاهک دودکش گازهای سمی مانند مونواکسید کربن را از محیط خارج می کند، چرخش گرما در محیط را به خوبی انجام می دهد. حتی می تواند از دودکش در جهت ورود پرندگان به داخل آن محافظت کند. حضور پرندگان می تواند در مواردی بسیار خطرناک باشد و خسارات زیادی به ببار بیاورد.

خرید کلاهک دودکش پکیج و غیره

اگر بخواهیم درباره خرید کلاهک دودکش و قیمت های این ابزار صحبت کنیم، باید بگوییم که قیمت آن ها براساس آلیاژ فلزی که از آن تولید می شود مشخص می شود.  چون قیمت فلزها در حال حاضر ثابت نیست، بنابراین نمی توان گفت که مبلغ دقیق قیمت کلاهک های دودکش چقدر است. تغییر در قیمت های کلاهک، دلیلی بر عدم خرید آن ها نیست. چون کلاهک ها بخشی از سیستم ضروری یک ساختمان هستند و زمانی که مهندس ناظر بخواهد ساختمانی را تایید کند، حضور کلاهک دودش یک امر کاملا ضروری محسوب می شود. تعداد کلاهک ها براساس نیازهای ساختمان و نوع سیستم گرمایشی و میزان آلاینده های محیط تعیین می شود. بهترین اقدام این است که در این رابطه با یک متخصص مشورت کنید.

ویژگی های کلاهک دودکش استاندارد

بطور کلی می توان گفت که همه کلاهک های دودکش، کاملاً استاندارد هستند. آن ها به علت ساختار کلی و وظیفه ای که دارند، در جهت ایمنی بیشتر تولید می شوند و استاندارد هستند. همچنین اگر بخواهیم چند ویژگی یک کلاهک استاندارد را بیان کنیم می توانیم بگوییم که یک کلاهک باید بتواند به راحتی آلانیده ها را از محیط خارج کند و از ورود گردو غبار جلوگیری کند. مدل های اچ، گرد، پره ای، چینی و زانویی همگی مدل های مختلفی از کلاهک هستند که از طرف آتش نشانی تایید شده می باشند.

زیبایی بام خانه با کمک کلاهک دودکش

همانطور که می دانید کلاهک ها سازه های هستند که بر روی دودکش قرار می گیرند. دودکش بدون کلاهک تنها لوله ای صاف است که می تواند نمای زشتی را به ساختمان بدهد. در همین راستا کلاهک ها بکار می روند تا بتوانند هم سبب زیبایی شوند و هم نکات ایمنی را رعایت کنند. طراحی این کالاها به نحوی انجام شده است تا زیبایی منازل را بیشتر کند. همچنین می توان انواعی از آن ها را در رنگ های مختلف سفارش بدهید. اغلب رنگ های مشکی و سفید طرفدار دارند. کلاهک های کلبه ای نیز از کلاهک های محبوبی هستند که امروزه به عنوان یک کالای شیک استفاده می شوند.

نصب کلاهک دودکش

همانطور که در ابتدا گفتیم، استفاده از کلاهک دودکش یکی از نکات ایمنی است. چون از نفوذ آب و گرد و خاک و حتی لانه کردن پرندگان در لوله دودکش جلوگیری می کند. اما سوال اینجاست، چطور کلاهک دودکش را باید نصب کرد؟ نصب کلاهک دودکش کار چندان راحتی نیست. به خصوص اگر کلاهک دودکش شما برای مصارف صنعتی انتخاب شده و دارای ابعاد بزرگی باشد. بنابراین شما به افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه نیاز دارید تا با کمک ابزارآلات خاص، کلاهک دودکش را نصب کنند. نصاب باید از پیچ و مهره ها، دستگاه های جوش، تخصص و… برای نصب کلاهک استفاده کند.

پرسش و پاسخ متداول

کاربرد اصلی کلاهک دودکش یا پشت بام این است که از ورود عوامل خارجی مانند باد و باران، گرد و خاک و دیگر موارد جلوگیری نموده و همچنین از فرسایش لوله ها جلوگیری میکند.
به طور کلی به سه دسته کلاهک چینی یا ژاپنی ، پره ای و طرح اچ تقسیم بندی میشوند.
کلاهک های طرح اچ از قدیمی ترین نمونه های بازار می باشند که هم به صورت گرد و هم چهارگوش ساخته و در بازار موجود است.
کلاهک دودکش

کلاهک دودکش، بخشی از دودکش ساختمان است که می تواند به عملکرد هر چه بهتر...

کلاهک دودکش طرح ‏اچ

کلاهک دودکش طرح ‏اچ یکی از معروفترین و پرکاربردترین کلاهک های دودکش می باشد که...

کلاهک دودکش پره ای

کلاهک دودکش پره‌ای برای تخلیه دود و گازهای زائد از داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این...

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *