دریچه پادری

دریچه-پادری

دریچه پادری که به لوور پادری نیز معروف می باشد؛ به منظور مرتبط ساختن دو محیط و ایجاد زمینه جریان یافتن هوا از محیطی به محیط دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که هوای تازه به محیطی وارد نمی شود، دریچه پادری فشار منفی را که توسط تخلیه و مکش هوا ایجاد می شود خنثی می کند. معمولا از لوور پادری روی درها، دیوارها و موارد مشابه که بین دو محیط فاصله ایجاد می کند؛ نصب می شود.

دریچه پادری چگونه کار می کند؟

تفاوت فشاری که بین دو محیط ایجاد می شود، مبنای اصلی کاربرد دریچه پادری است. در چنین شرایطی هوا باید از محیط پرفشارتر به محیط کم فشارتر جریان پیدا کرده و تعادل نسبی بین فشار هوای دو محیط مد نظر ایجاد شود. این دقیقا همان کاری است که لوور پادری موظف به انجام آن می باشد. دریچه پادری که روی درب ها نصب می شوند؛ با شکل خاص پره های خود موجبات جریان یافتن هوا را از محیط پر فشار به محیط کم فشار فراهم می کنند اما اجازه دید از یک محیط به محیط دیگر را نمی دهند.

اهمیت استفاده از لوور پادری

دریچه یا همان لوور پادری معمولا در محیط هایی استفاده می شود که امکان جریان یافتن هوا به نحو صحیح وجود ندارد و هوای کهنه در یک محیط باقی مانده و ایجاد فشار مثبت می کند؛ در حالی که در محیط دیگر به خاطر بازگشت هوا فشار منفی ایجاد شده است.
اگر بین دو محیط از دریچه پادری استفاده نشود؛ احتمال آن وجود دارد که زمانی که دبی اگزاست یک محیط جبران می شود جریان هوای شدید و صدای سوت مانندی ایجاد شود. در چنین شرایطی اختلاف فشار باعث می شود که در اتاق به سختی باز شود و کهنگی هوا بر روی تنفس افراد تاثیر منفی خواهد گذاشت.

موارد کاربرد دریچه هوا پادری

مهم ترین موارد استفاده دریچه پادری را می توان محیط هایی دانست که هوای سنگین دارند؛ چرا که این ویژگی جریان یافتن هوا را بین آن محیط و محیط مجاور حائز اهمیت نشان می دهد. به عنوان مثال، می توان از انواع سرویس های بهداشتی و حمام ها، موتورخانه ها و ژنراتورها (که دائم مشغول به کار بوده و به جریان هوای تازه نیاز دارند) و انواع سالن ها و باشگاه های ورزشی به عنوان برخی موارد کاربرد دریچه هوای پادری یا همان لوور پادری نام برد.

جنس دریچه پادری ( لوور پادری )

دریچه های پادری از جنس های مختلفی ساخته می شود . لوورهای پادری را به طور کلی از جنس فلز، پلاستیک یا چوب می سازند. لوور پادری فلزی یا از جنس آلومینیوم و یا از جنس آهن می باشد که می توان آن ها را با یک لایه رنگ کاور کرد.
انواع پلاستیکی دریچه های پادری ارزان تر و سبک تر بوده و بهترین انتخاب برای استفاده در محیط هایی با هوای مرطوب و شرجی می باشند؛ چرا که دچار زنگ زدگی نخواهند شد. لوور پادری چوبی نیز معمولا از جنس چوب ام دی اف ساخته می شود تا عمر مفید بالاتری داشته باشد.

پرسش و پاسخ متداول

دریچه پادری که به لوور پادری سازه ای از جنس آلومینیوم است که برروی درب نصب می شود و در انواع چهارگوش و گرد موجود است

وظیفه دارد باتوجه به شکل خاص پره های خود جریان هوا را از محیط پر فشار به محیط کم فشار انتقال داده و اجازه دید از یک محیط به محیط دیگر را ندهد.

بیشتر در محیط هایی که هواس سنگین دارند ماننده حمام ، دستشویی ، موتورخانه و سالن های ورزشی از آنها استفاده می شود

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *