دریچه سقفی

دریچه-سقفی

دریچه سقفی یکی از انواع دریچه هواست که برای کنترل کردن مسیر حرکت هوا و جلوگیری کردن از ایجاد آشفتگی در کانال ورودی و خروجی هوا مورد استفاده قرار می گیرند. از دریچه هوای سقفی برای کنترل هوای رفت سیستم های شوینده هوا (یا ایر واشر)، کولر آبی، زنت یا هواساز به صورت نصب زیر سقف محل مورد استفاده قرار می گیرد. برخی دریچه های سقفی به صورت دمپردار و برخی دیگر بدون‌ دمپر مورد استفاده قرار می گیرند. البته به طور معمول بدون دمپر استفاده می شود.

دریچه سقفی تهویه هوا

دریچه‌ های سقفی تهویه هوا نقش مهمی در سیستم‌های تهویه مطبوع دارند. این دریچه‌ها به صورت گرد یا چهارگوش (مستطیلی) طراحی می‌شوند و جهت تأمین هوای تازه و تخلیه هوای کثیف و بازیافتی از طریق سقف ساختمان استفاده می‌شوند. با قابلیت تنظیم جریان هوا، دریچه‌ سقفی تهویه هوا امکان سازگاری با نیازهای محیط داخلی را فراهم می‌کند. این دریچه‌ها با طراحی مدرن و بهره‌گیری از مواد با کیفیت، به راحتی در هر نوع ساختمانی قابل استفاده هستند.

 

انواع دریچه سقفی بر اساس شکل پره

دریچه سقفی انواع مختلف و متنوعی دارد. به طور کلی می توان آنها را به چهار دسته یک طرفه، دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه تقسیم کرد. هر یک از این انواع ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به اختصار بررسی می کنیم.

دریچه سقفی یک طرفه

دریچه های سقفی یک طرفه برای هدایت هوای ورودب از طرف سقف به یک مسیر خاص مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه های یک طرفه در اغلب موارد پره های اریب دارند و هوای ورودی را به یک سمت هدایت می کند.

 دو طرفه

پره های دریچه هوا سقفی دو طرفه به صورت عمود بر هم و قائم قرار گرفته و به صورت حرف اِل انگلیسی قرار دارند. این شکل خاص پره های آنها باعث شده است که هوا را به دو سمت مختلف هدایت کند.

 

دریچه سقفی 2 طرفه با توری پانچ

سه طرفه

دریچه سقفی سه طرفه، پره ها به صورت سه طرف عمود بر هم و مانند سه ضلع از یک مربع به شکل حرف یو انگلیسی آرایش یافته اند. این آرایش خاص پره های آنها موجبات پرتاب هوا به سه سمت را فراهم می آورد.

دریچه سقفی چهار طرفه

پرکاربردترین مدل در بازار دریچه سقفی چهارطرفه است. این نوع از دریچه هوا ساختاری متقارن دارد و پره های آن آرایشی مربع شکل دارند. همین ساختار ویژه پره های آنها است که باعث می شود بتواند هوا را به تمام جهات تعدیل کند. دریچه چهار طرفه را می توان هم برای سیستم های رفت هوا و هم برای سیستم های برگشت هوا مورد استفاده قرار داد. آن دسته از دریچه های سقفی که برای برگشت هوا استفاده می شود نیازی به دمپر ندارد، اما آن دسته از دریچه های سقفی چهار طرفه که برای رفت هوا استفاده می شود با وجود دمپر کارایی بهتری خواهد داشت.

دریچه سقفی گرد

دریچه هوای سقفی گرد یکی از اجزای مهم سیستم‌های تهویه مطبوع است. این نوع دریچه هوا به شکل گرد و با قابلیت چرخش به دور محور خود طراحی شده است. با استفاده از دریچه هوای سقفی گرد، می‌توان جریان هوای تازه را به داخل فضا ارسال و هوای کثیف را از فضا خارج نمود. این دریچه ها به عنوان راهکاری برای تهویه و ایجاد هوای تازه و سالم در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل طراحی گرد، دریچه هوای سقفی گرد قابلیت توزیع یکنواخت هوا را دارد و باعث ایجاد تجربه راحتی و آسایش در فضا می‌شود.

دریچه سقفی گرد

انواع دیگر دریچه سقفی

مواردی که اشاره شد مهم ترین انواع دریچه های سقفی می باشند؛ اما دریچه های هوای سقفی انواع متنوع و مختلف دیگری نیز دارد. به عنوان مثال می توان به دریچه سقفی مشبک (بی فریم و با فریم)،   صفحه ای، خطی و دیگر انواع اشاره کرد. برخی از انواع دریچه های سقفی به صورت ترکیبی نیز استفاده می شوند.

موارد استفاده دریچه سقفی

آنها موارد استفاده مختلف و متنوعی دارند. در اغلب موارد این نوع دریچه ها برای سیستم های هوای رفت مورد استفاده قرار می گیرد. البته در برخی موارد برای سیستم های برگشت هوا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از دریچه سقفی در محیط های اداری، بیمارستانی و یا در محیط های خانگی استفاده می شود و امکان توزیع هوا در ارتفاعات مختلفی را دارد. از این نوع دریچه های هوا هم در سیستم های گرمایشی و هم در سیستم های سرمایشی استفاده می شود. به علاوه، دریچه های سقفی در تهویه های هوای مطبوع مانند اسپیلت، هواساز و …نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید استفاده

الگوی توزیع هوا در دریچه سقفی دیفیوزری است. توزیع هوا توسط آنها طبیعی، یکنواخت و نامحسوس می باشد. این نوع از دریچه فعالیت خود را بدون ایجاد هیچ گونه صدای اضافه و آلودگی صوتی تولید نمی کند. مدل های مختلف و متنوعی از دریچه های سقفی وجود دارد که می توان بر اساس محیط مورد استفاده نوع مناسب را انتخاب و نصب نمود. نصب این نوع دریچه بسیار سریع و آسان بوده و قیمت مناسبی در مقایسه با کاربرد بسیار بالای آن دارد. طول عمر مفید و مقاومت بالای آن نیز از ویژگی های مثبت آنهاست . به علاوه، این دریچه را می توان در اندازه ها، ابعاد و رنگ های مختلف و متنوع بر اساس خواست و نیاز مشتری تولید کرد.

قیمت دریچه سقفی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت دریچه هوای سقفی به عوامل متعددی بستگی دارد. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنم:

  1. اندازه و ابعاد: اندازه و ابعاد دریچه هوای سقفی می‌تواند تأثیر قابل توجهی در قیمت آن داشته باشد. دریچه‌های بزرگتر و با ابعاد خاص ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

  2. جنس و کیفیت ساخت: جنس و کیفیت ساخت دریچه هوای سقفی نیز به قیمت آن تأثیر می‌گذارد. دریچه‌های ساخته شده از مواد با کیفیت بالا و طراحی دقیق معمولاً قیمت بیشتری دارند.

  3. ویژگی‌ها و عملکرد: ویژگی‌های خاصی مانند قابلیت تنظیم جریان هوا، صدای کمتر در عملکرد، امکان استفاده از سیستم‌های هوشمند و … می‌توانند قیمت را تحت تأثیر قرار دهند.

  4. نوع نصب: نوع نصب دریچه هوای سقفی نیز می‌تواند تأثیری در قیمت داشته باشد. برخی از دریچه‌ها به صورت آماده و قابل نصب توسط خود کاربر عرضه می‌شوند، در حالی که برخی دیگر نیاز به نصب حرفه‌ای و تخصصی دارند که ممکن است قیمت را افزایش دهد.

  5. برند و تامین‌کننده: برند و تامین‌کننده محصول نیز می‌تواند تأثیری در قیمت دریچه هوای سقفی داشته باشد. برندهای معروف و معتبر معمولاً قیمت بالاتری دارند.

  6. منطقه جغرافیایی: منطقه جغرافیایی شما نیز می‌تواند تأثیری در قیمت داشته باشد.

یک نکته مهم!

یک نکته مهم در خرید دریچه سقفی این است که هرگز صرفا براساس قیمت آن ها را انتخاب نکنید. به خاطر داشته باشید قیمت خیلی پایین یک آنها به معنای کیفیت پایین آن است. در مقابل، انتخاب یک دریچه هوا با قیمت خیلی بالا اصلا به صرفه نیست. پس بهترین کار این است که ابتدا به کیفیت و جنس و ابعاد دریچه سقفی مدنظر خود دقت کنید و آن را براساس محل استفاده انتخاب کنید. سپس این نکته را مدنظر قرار دهید که حتما دریچه هوا را از یک شرکت مطمئن خریداری کنید و در نهایت به قیمت مناسب آن توجه کنید. برای دریافت مشاوره در خصوص نحصول و قیمت می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

پرسش و پاسخ متداول

معروف ترین دریچه های سقفی چهارگوش شامل مدلهای یک طرفه ،دوطرفه ، سه طرفه و چهار طرفه و دریچه گرد نیز به صورت مشبک و افقی برجسته می باشد.

موارد زیادی در قیمت تاثیر دارند ولی 3 مورد اصلی جنس دریچه و ابعاد و اینکه از دمپر اسفاده شده یا خیر

می تواند هوای سرد یا گرم داخل کانال را وارد محیط کند و کاربرد گرمایشی و سرمایشی و تهویه محیط را انجام دهد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *