بالانس دمپر

بالانس دمپر چیست؟

دمپرها صفحات فلزی هستند، که با عمل باز و بسته شدن، به تنظیم جریان هوا کمک می کنند. دمپرها را می توان براساس نیاز خودتان تظیم کنید و میزان هوای ورودی و خروجی را کنتزل کنید.

یکی از انواع دمپرها، بالانس دمپر می باشد. در ادامه درباره کاربردهای بالانس دمپر بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

موارد مصرف و کاربرد بالانس دمپر

بطور کلی از دمپر بالانس در هر منطقه ای که بخواهید گردش هوا را یک طرفه کنید، استفاده می شود.آن ها فشار هوای محیط را ثابت نگه می دارند و جریان هوا را یکطرفه می کنند.

از این ابزارهای کاربردی می توان در فن های آشپزخانه ها، فن های سرویس بهداشتی، داخل خودرو یا حتی داخل اتاق دیزل ژنراتور در ابعاد بزرگتر استفاده کرد. فعالیت آن ها در محیط کمک می کند تا مصرف انرژی به حداقل برسد.

بالانس دمپر چیست؟

یکی از انواع دمپرها است که هدایت هوا را انجام می دهد و در دسته دمپرهای صنعتی قرار می گیرد. بالانس دمپر را در پشت پره های هواکش نصب می کنند و با شروع کار فن، بالانس دمپر نیز شروع به فعالیت می کند. زمانی که این دمپر کار می کند، پره های آن نیز باز می شود و هوای داخل را به خارج از محیط هدایت می کند و پس از خاموش شدن فن نیز، پره های آن بسته می شوند. بالانس دمپر را زمانی بکار می برند که، بخواهند از ورود هوای خارج به داخل جلوگیری کنند. جنس این تجهیزات از آلمینیوم می باشد و قابی ضخیم از جنس گالوانیزه دور آن ها قرار دارد و همین موضوع آن ها را به تجهیزات سبک تبدیل کرده است.

مزیت استفاده از بالانس دمپر چیست؟

 • آن ها بسیار سبک هستند و بدون هیچگونه محرک خارجی عمل می کنند.
 • جریان هوا را یکطرفه خواهد کرد.
 • به کاور رنگی احتیاجی ندارند.
 • آن را روی هر چیزی می توان نصب کرد مانند دیوار، کانال و دیزل ژنراتور.
 • آن ها می توانند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنند. چون آن ها بعد از خاموش شدن فن، مسیر تهویه هوا را مسدود خواهند کرد.
 • از آنجایی که این دمپرها بطور کامل مسیر هوا را می بندند، هیچگونه آلاینده یا حشره ای امکان ورود ندارد و همین امر سبب می شود تا کیفیت هوای داخل بسیار مطلوب بماند.
 • این تجهیزات به هیچگونه تنظیمات دستی ندارند و بطور خودکار عمل می کنند.
 • نصب آسان و کارکرد آسان آن یکی دیگر از ویژگی های خوب این محصول محسوب می شود.
 • چون از فلزات با کیفیتی مانند آلمینیوم تولید می شوند، عمری طولانی نیز دارند و در هزینه هایتان صرفه جویی خواهد شد.
 • می توانید براساس محل منتخب تان، در هر ابعادی آن ها را سفارش دهید.

انواعی از بالانس دمپرها

بالانس دمپرها انواع مختلفی دارند. مدل های چهارگوش، گرد، استیل، تک فاز، ثابت و کانال از انواع بالانس دمپرها هستند. اما در میان این مدل ها دو مدل بالانس دمپر گرد و وزنی از دیگر مدل ها پر مصرف تر هستند.

انواع دمپر های بادی

 • بالانس دمپر گرد: این دمپر، روی دیوارها و کانال ها نصب می شود و از ورود هوا به داخل محیط جلوگیری می کند. جنس پره های این دمپر آلمینیوم بوده است و عملکرد بسیار دقیقی دارد.
 • بالانس دمپر وزنی: دمپرهای وزنی، جریان هوا را یکطرفه می کنند. زمانی که هوا در جریان است، پره ها باز و بعد از قطع جریان بسته می شوند. دمپر وزنی ساخته شده از سه قسمت کلاف، پره و خروسک است.

نکات مهم در انتخاب دمپر بادی

هنگام خرید و انتخاب دمپر بادی، بهترین و مهم ترین نکته توجه به نوع سیستم تهویه هوا است. همچنین می توانید به نکاتی مانند جنس بالانس دمپر، نوع تنظیمات آن، میزان جریان هوای ورودی، نحوه کنترل آن و موارد اینچنینی توجه نمایید.

قیمت دمپر بادی چقدر است؟

مبلغی که برای خرید این دمپرها باید در نظر بگیرید، رابطه مستقیمی با جنس تولیدی از آن و تعداد ورقه ها دارد. قاعدتاً به هر میزان که تعداد ورقه ها در این ابزارها بیشتر شود، قیمت آن نیز بیشتر می شود. توجه کنید که چون این محصولات بسیار کاربردی هستند، دمپرهای با کیفیتی تهیه کنید و با یکبار خرید، تا چندین سال از خرید مجدد خود را رها کنید.

نحوه عملکرد دمپر بادی

دمپرهای بادی یکی از پر کاربردترین نوع دمپرها هستند که در پشت فن قرار می گیرند. عملکرد این دمپرها کاملاً اتوماتیک است و شما به تنظیم دستی نیاز پیدا نخواهید کرد. در این ابزار تیغه های سبکی وجود دارد که در بیرون محور تعادل قرار دارند. تیغه های دمپر زمانی که پره های فن شروع به حرکت می کنند، تکی یا بصورت دسته جمعی باز می شوند. و سپس در انتها بعد از خاموش شدن فن، مجدد خاموش می شوند. ان ها همانند یک شیر یک طرفه عمل می کنند و در زمان خاموش بودن فن، اجازه ورود یا خروج هوا به داخل را نمی دهند.

نمونه ای از بالانس دمپر را می بینید

 

دمپر صنعتی

دمپر کانال صنعتی یکی از انواع دمپرها می باشد که در جهت تهویه هوا مورد...

اسپیلت دمپر

کاربرد اسپیلت دمپر زمانی که بخواهیم در یک کانال تهویه هوا، هوا را به دو...

بالانس دمپر

دمپرها صفحات فلزی هستند، که با عمل باز و بسته شدن، به تنظیم جریان هوا...

فایر دمپر

دمپر فایر (Fire Damper) یک وسیله مکانیکی است که در سیستم‌های تهویه، تهویه مطبوع و...

دمپر دستی

دمپر دستی تهویه هوا یک ابزار کارآمد است که با استفاده از جریان هوای فشرده،...

دمپر شاطری

دمپر شاطری تهویه، محصولی از سازه صنعت، با هدف بهینه‌سازی جریان هوا و کنترل دما...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *